Menu Zamknij

Profilaktyka chorób układu krążenia

Choroby serca są niezwykle groźne. To nie tylko ogromne ryzyko utraty zdrowia, ale i życia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. O układ krążenia należy dbać każdego dnia. Często może oznaczać to zmianę trybu życia. Najważniejsze jest, aby tego problemu nie lekceważyć. Trzeba mieć świadomość, że choroby związane z układem krążenia to dziś jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Prowadzą one do miażdżycy naczyń krwionośnych. To prosta i szybka droga do zawału serca bądź udaru mózgu. Jak zatem przeciwdziałać chorobom układu krążenia?

Choroby układu krążenia a dieta

Jedną z częstych przyczyn powstawania chorób serca i układu krążenia jest zła dieta. Dla serca niezwykle groźna jest otyłość, która prowadzi do odkładania się tłuszczu w okolicach klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. Ważne jest zatem stosowanie zdrowej i odżywczej diety. Powinna być ona bogata przede wszystkim w produkty pełnoziarniste. Mowa tu choćby o takich produktach jak ciemne pieczywo, kasze i płatki. Dodatkowo warto, aby codzienna dieta składała się z makaronów, dużej ilości warzyw i owoców, ryb, niskotłuszczowego nabiału oraz chudego mięsa. Warto wybrać także tłuszcze roślinne bądź oliwę. W profilaktyce chorób układu krążenia ważne jest nie tylko to, co się je, ale także to, jak często się to robi. Istotne jest spożywanie posiłków w sposób regularny. Najlepiej 4-5 niewielkich porcji dziennie. Ważne, aby się nie przejadać. Dzięki temu wszystkie zbędne kalorie będą spalane w sposób naturalny. Dieta w profilaktyce układu krążenia bogata powinna być również w witaminy antyoksydacyjne – głównie A, C i E. Więcej o odpowiedniej suplementacji witamin, które redukują ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, można przeczytać na stronie Termedia.

Ograniczenie używek

Profilaktyka chorób układu krążenia to także absolutna konieczność odstawienia lub znacznego ograniczenia wszelkich używek. Mowa tu o wyrobach tytoniowych i alkoholu. Każdy spalony papieros to większe ryzyko miażdżycy. Palenie tytoniu znacznie zmniejsza także ilość antyoksydantów w organizmie. Choć rzucenie palenia nie należy do najłatwiejszych zadań, to jednak jest ono konieczne, jeśli chce się mieć zdrowy układ krążenia i zdrowe serce. Oprócz rzucenia palenia ważne jest też to, aby znacząco ograniczyć spożywanie alkoholu. Co ciekawe, niewielkie jego ilości opóźniają rozwój miażdżycy. Nadmiar alkoholu jest jednak bardzo szkodliwy.

Aktywność fizyczna

Choroby układu krążenia można ograniczyć także poprzez częsty ruch. Serce jest mięśniem, o którego sprawność trzeba dbać. Aktywność fizyczna usprawnia jego pracę, znacznie poprawia przepływ krwi w organizmie, zwalcza zaburzenia lipidowe, reguluje ciśnienie oraz zapobiega otyłości. Innymi słowy, ruch w znaczący sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Należy jednak pamiętać, aby aktywność była dostosowana do kondycji fizycznej i możliwości organizmu. Ma ona być przede wszystkim przyjemnością, a jej zwiększanie powinno się odbywać stopniowo.

Badania ciśnienia krwi, cholesterolu oraz cukru

W ramach profilaktyki chorób układu krążenia konieczne jest także przeprowadzanie regularnych badań. Po pierwsze, ważna jest kontrola ciśnienia krwi. Zbyt wysoka wartość może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Wysokie ciśnienie może prowadzić do zwężenia tętnic oraz rozwoju blaszek miażdżycowych. Ważne jest zatem, aby nadciśnienie wykryć jak najszybciej i zastosować odpowiednie leczenie. Po drugie, ważna jest kontrola cholesterolu. Jego podwyższony poziom to prosta droga do miażdżycy. Istotne jest zatem systematyczne sprawdzanie lipidogramu. W przypadku nieprawidłowości należy wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie. I po trzecie, istotna jest kontrola cukru. Cukrzyca ułatwia rozwój miażdżycy tętnic, dlatego ważne jest, by badać się regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *